www.pchelomatka.com
icon
icon
icon
icon
icon
icon

Вивід бджолиних маток

Статьи > Вивід бджолиних маток

           Вивід бджолиних маток 

 

 

Бджільництво з давніх часів  є однією з найважливіших галузей сільського господарства. Значення бджільництва  не можна недооцінювати і в наш час. Але не потрібно забувати що якщо ви  вирішили займатися розведенням бджіл, то цьому  треба  присвятити дуже багато часу.

             Виведенням бджоло маток можуть займатися лише наполегливі, знаючи свою справу пасічники. На початку  вас чекає  дуже багато розчарувань і невдач. Але ніколи не потрібно здаватися.  Якісних маток одразу вивести важко. Для того щоб вивести  якісні матки потрібно

  • Відібрати високопродуктивні чистопородні сімї. (Від слабих  та помісних сімей доброго результату не буде, або буде тимчасовий)
  • Не замінювати всіх маток на пасіці від однієї або двох материнських сімей якщо вони не перевірені  по якості нащадків ( тому що не кожна високопродуктивна матка передає свої якісні  показники нащадкам
  • Потрібна наполеглива праця і багаторічний досвід
  • Добра медоносна і обов’язково пилконосна база. Якщо мед і  можна частково замінити сиропом  то за відсутності пилкового взятку  якісних маток не буде.

При відборі племінних сімей потрібно звертати увагу  на  чистопородність( якщо  нема можливості зробити лабораторні дослідження то хоча б зробити візуальний відбір, хоча для надійності  потрібно провести лабораторні дослідження).

                        Особливу увагу звертати на високопродуктивні сімї  які весною і протягом року добре очищають  дно вулика(такі сімї завжди здорові), зимостійкі, економно використовують зимові запаси, миролюбиві, не рійливі, здатні швидко розвиватися. Особливу увагу звертають на маток які  весною  пізно починають  відкладати яйця. Такі сімї добре зберігають енергію для бурного весняного розвитку. Для пасічників які займаються  сотовим медом обов’язково потрібно звертати увагу  на сімї які не забудовують між рамковий простір(при відборі рамок не псується  печатка меду).

Печатка меду карпатських бджіл.

 

Є декілька способів виведення маток .

            1. Без перенесення личинок

  • Можна  використовувати на невеликих пасіках  для виведення невеликої кількості маток .З племінної сімї беруть рамку із засівом та молодими личинками не старше 24-х. годин . Сот  підрізають так щоб на низу залишилися  личинки і ставлять в середину  підготовленої сімї виховательки. Можна на соті  вирізати віконце. Через 10-11 днів печатні маточники можна використовувати за призначенням.
  • Для  більшої кількості маток   якщо в пасічника поганий зір  можна з сота нарізати  полосочки з молодими личинками. Ячейки з личинкам зрізують на половину висоти.  Полоску з личинками розрізають на  частини  так щоб у кожній  ячейці була ціла личинка,   наклеюють гарячим воском  на прищеплювальну рамку і дають  в  підготовлену сімю  виховательку. Можна також  використовувати стільник Джентера, але  для постійного масового  вивода маток цей метод є досить трудомістким і не завжди можна отримати личинку в запланований час.

Я використовую метод переносу личинок. Тому хочу більш детально зупинитися на ньому. Цей метод використовують матководи у всьому світі  на великих матко вивідних пасіках. Для виготовлення мисочок використовують спеціальний шаблон.

            Шаблон виготовляють з твердих порід дерев. Я  виготовив з сливи на 12 мисочок. Діаметр 8-9 мм. Палички повинні бути добре відполіровані, щоб легше з них знімати мисочки. Для цього я закріпляю  електродриль в тисках,паличку закріпляю в патрон дрилі, включаю дриль  і за допомогою шліф-шкурки  відшліфовую слідкуючи за товщиною, після зворотною стороною шліф-шкурки  матерчатою основою добре відполіровую. Палички стають немов стекляні

            За допомогою такого шаблона можна виготовити любу кількість мисочок. Віск для мисочок беру тільки з відбудованих язиків. Віск розігріваю на водяній бані.

Занурюю шаблон в холодну воду 

 

Після 2-3 рази занурюю в розігрітий віск

Охолоджую у воді.

 

І знімаю мисочки просушую і зберігаю  в закритій посуді  в прохолодному місці.

 

 

Виготовленням мисочок займаюся у зимовий період. Висота мисочок значення не має( в середньому  7-10 мм.) бджоли зразу починають їх перебудовувати. Для прищеплювання використовую розбірну   рамку, вона зручна у використанні, легко набирається і розбирається за допомогою планок, що дуже зручно  при подальшій роботі.

Перед прищеплюванням на планку гарячим воском наклеюю фанерні трикутнички, а на них клею мисочки.  В мисочки на дно поміщаю каплю маточного молочка  взятого з 1-2 денних маточників. Штапелем  беру личинку у віці 12-24 год., з сторони випуклої частини тіла.

            Обов’язкова умова для виведення якісних маток, матка в сімї  з якої беру личинку повинна  бути обмежена  в яйцекладці.  За відсутності взятку  сім’я повинна  бути постійно підкормлена, скорочена. При невеличкій кількості відкритого розплоду бджоли заливають личинок молочком, що облегшує роботу по переносі личинок і вони практично не травмуються.

            До початку вивода бджоло маток сімї повинні бути добре підготовлені.

Обов’язкова умова у виведенні маток  повинні використовуватися  лише здорові бджолосім’ї,  без ознак хвороб що добре розвиваються. В безвзяточний   період  усім сім’ям обов’язково потрібно давати стимулюючу підгодівлю.

             Приступаю до  вивода  маток  коли в сім’ях  появляється  печатний  трутневий розплід, 8-10  рамок з розплодом і велика кількість молодих бджіл.

 

1.Племенні сім’ї

            Матка обмежена в яйцекладці або можна поміщати в одно рамочний ізолятор, що  позитивно впливає на якість  маток  взятих з таких рамок( матка відкладає більш великі яйця).

2. Сім’я стартер

            При ранньому виводі маток  таку сім’ю можна завчасно підсилити  печатним розплодом з інших сімей. За 5-6 днів  до початку виводу маток  сім’ю  скорочую, відбираю зайві рамки, підгодовую, скорочую льотки.

            За 2-4 години до передачі личинок забираю матку. Якщо  дати прививочну рамку  пізніше як через 4 год., то сім’я  вже почне відбудовувати свищеві маточники. Хоча  вона і так буде відбудовувати але тільки  поодинокі  в невеликій кількості.

3.Сім’я – вихователька

Наступного дня після прищеплювання   сім’ю  розділяю  фанерною перегородкою  з віконцем приблизно 10х20 см., заставлене   решіткою  що не дає змогу переходити матці.

            Обов’язкова умова  щоб у частині гнізда  де ставимо  рамку з маточниками були рамки з  відкритим  розплодом. В сім’ю виховательку  ставлю не більше ніж 20  маточників. В сім’ях  з матками і відкритим розплодом виводяться високоякісні  матки.

4.Сім’я фінішер(інкубатор)

Сильна безматочна сім’я  з відкритим розплодом. Через кожні 4 дні  підставляю рамку з засівом і відкритим розплодом.

            На 5 день  після того як  маточники в  виховательках  запечатані виймаю  рамки з 3 сімей планки з маточниками переставляю на одну рамку і   ставлю в сім’ю фінішер  для дозрівання. «мал..3»

 На  11 день маточники використовують за призначення:

  • Для заміни старих маток
  • Роздачі в нуклеуси
  • Ставлю в кліточки «Титова»  в рамку контейнер для отримання неплідних маток.

У весняно літній період  прививку  маток роблю щоденно, що дає змогу постійно мати велику кількість зрілих маточників.